Uncategorized

Çizginin Dışındakiler II – Ercan Altuğ Yılmaz, Oyunlaştırma

Ercan Altuğ Yılmaz

Çizginin Dışındakiler Kimdir?

26 ekimde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleşecek Çizginin Dışındakiler II etkinliğimiz yaklaşıyor. Peki, kimdir bu çizginin dışındakiler?

Çizginin dışındaki insanlar sıradan işlerde çalışarak basit hayatlar yaşamaya katlanamamış, ilgi alanları doğrultusunda bambaşka işlere yönelmiş insanlar. Gerek toplum normlarının ağırlığına karşı gerek aile baskısına karşı savaşlar görebilirsiniz bu hikayelerde. Birçoğumuzun yaşadığı bu durum gelecek konuşmacılar sayesinde çözümlenecek. Hayata ve topluma bambaşka bakış açılarından bakmanıza, meslek seçerken ve kendini gerçekleştirmeye çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaşılabileceğini birinci ağızdan dinlemenize vesile olacak. Heyecanla beklediğimiz bu etkinliğe gelecek olan konuşmacılardan Ercan Altuğ Yılmaz’ı tanıtacağız şimdi sizlere.

Ercan Altuğ Yılmaz Kimdir?

Fethiye’de bahçesinde köpeği, çiçeği, böceği bol olan bir evde büyüyen Yılmaz günümüz haşarı öğrenci modelinin en iyi örneklerinden. Pek çalışmadan Yıldız Teknik Üniversitesi matematik mühendisliğini kazanıp İstanbul’a gelmiş. Stajları dahi yazlarını Fethiye’de geçirebilmek adına yarıyıl tatilleri ve hafta sonlarında dersler vererek tamamlamış. Yaklaşık 7 sene süren birkaç yurtdışı macerası ve vazgeçişle harmanlanan üniversite macerası askerlik korkusuyla bir dönemde 10’dan fazla ders vermesiyle son bulmuş. Aileden eğitimci olması Ercan Altuğ Yılmaz için ders vermeyi hem keyifli hem karlı bir işe dönüştürmüş. Böylece SmartPro, Netron ve BilgeAdam‘da öğretmeye devam etmiş. 2010’da Turkcell Akademi‘den teklif alınca asıl macerası başlamış Yılmaz’ın. Turkcell’de çoğunlukla oyun tabanlı ve oyunlaştırma ile ilgili eğitimler yapması ile belki de kariyerinin zirvesine giden yol açılmıştı. O günlerden beri oyunlaştırma onun hayatı.

Ercan Altuğ Yılmaz
Ercan Altuğ Yılmaz

Peki ya , Turkcell’den sonra?

Turkcell’den ayrılıp Amerikan firmalarından olan Yum! Brands (KFC, Pizza Hut, TacoBell…) için Türkiye’de bir eğitim projesine katılmış. Bu süreçte oyunlaştırmaya olan ilgisi onun peşini bırakmayınca Turkcell’de kullanılan alt yapının sahibi Niels van der Linden ile buluşmaya başlamış. Oyunlaştırma konusunda Türkçe kaynak eksikliğinin farkına vardıktan sonra Linden’in de katkılarıyla belki de hayatının projesine atılmış.

İlk Türkçe Oyunlaştırma Kitabı – Herkes için Oyunlaştırma

“Hayat bir oyun.” sloganını benimseyen ve gelişen gamification dünyasında bilgisine bilgi katarak ilerleyen Ercan Altuğ Yılmaz tabii Türkçe kaynak eksikliğinin farkına vardıktan sonra bu kitabı hazırlamak için paçaları sıvamış. 6 aylık bir çalışmanın sonucunda 20’den fazla röportaj ile kitabı yazmış. Akademik bir eser olmamasına rağmen akademik tezlerde bile referans haline gelmiş Yılmaz’ın eseri kısa sürede. Bu başarısı ve bu alanda gittikçe kendini geliştirmesi oyunlaştırma konusunda seminerler vermesiyle devam etmiş. Şu an Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Tasarımı yüksek lisans ve İTU Dijital Pazarlama Lisans Bölümü’nde eğitmenlik yapıyor. Ayrıca birçok kuluçka merkezinde mentorluk veriyor. Tabii, bu sırada seminerlere de devam ediyor. Yaptığı bu işler onun GamFed Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu Türkiye temsilcisi ve GWC16 Gamification World Congress- Dünya Oyunlaştırma Konferansında sunum yapan ilk ve tek Türk olmasını sağlamış. Bu alanda yaptığı projeler beraberinde birçok ödülü getirmiş.

Son Söz

Yaptığı işe aşık Ercan Altuğ Yılmaz, Çizginin Dışındakiler II etkinliğimizde konuşmacılar arasında görecek ve dinleyebileceksiniz. Çizginin dışına çıkmak için gelin birlikte çizginin dışında olanları, fark yaratanları dinleyelim. Çizginin Dışındakiler II etkinliğimize katılarak Ercan Altuğ Yılmaz ve diğer konuşmacılarımızın deneyimlerini dinleyebilir, kariyerinizde yeni bir rota çizmenin kapısını aralayabilirsiniz

Kayıt formuna ulaşmak için tıklayın.

Çizginin Dışındakiler II

instagram.com/cizginindisi
twitter.com/cizginindisi

İTÜ Girişimcilik Kulübü

itugirisim.org
instagram.com/itugirisim
twitter.com/itugirisim

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir