Çizginin Dışındakiler

Çizginin Dışında Olmak İçin Gerekli 7 Özellik

4 yaprakli yonca

İTÜ Girişimcilik Kulübü olarak düzenlediğimiz “Çizginin Dışındakiler”; kalıplaşmış kariyer planları yerine tutkuları yolunda, kendi motivasyonları ile ilerlemiş kişilerin konuşmacı olduğu etkinliktir. Çizginin Dışındakiler konuşmacılarını dinlerken kendinizi sorgulayacak, yaşama biçiminizi eleştirecek ve belki de radikal kararlar alacaksınız. Hepsinden de önemlisi etkinlikten edindiklerinizi yaşam boyu yanınızda taşıyacaksınız. Kimisine ağırlık yapacak kimisine ise araç olacak edinimler kazanacaksınız. Gelin çizginin dışına kısaca göz gezdirelim.

Çizginin Dışındakiler 2

Öncelikle Niçin Çizginin Dışındakiler? 

Başarılı insanlar için anlatılan hikayelerde onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Bu çoğu zaman doğru olsa da onların hikayeleri görünenden çok daha karmaşıktır ve onları anlayabilmemiz için daha yakından bakmamız, daha dikkatli dinlememiz ve anlattıkları üzerine daha iyi düşünmemiz gerekir. Bu hikayeleri daha iyi anlamak, onlara daha yakından bakmak ve perspektifimizi genişletmek için İTÜ Girişimcilik Kulübü olarak düzenlediğimiz bir etkinliktir.

Herkesin içten içe yazmak istediği bir hikaye vardır. Kendi içinden gelen cılız bir sestir bu. Ona kulak vermek çoğu zaman mümkün olmaz. O bize “Çizginin dışına çık, kendin ol, sınırlarını kendin belirle” der. Hayat koşuşturmasında bu mümkün olmayabilir.

Bizim bu etkinliği düzenlemekteki amacımız biraz da bu: Farkındalık yaratmak, cesaretlendirmek ve ilham olmak. Bırakalım da herkes kendi çizgisini kendi çizsin. Bırakalım da “Tutkuları gelecekleri olsun.

Çizginin Dışındakiler Kısa Filmimiz:

 

Çizginin Dışındaki İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Konuşmacılarımızı seçerken pek çok kez düşündüğümüz bir konu. Bu aşamada bir formül bulmamız gerekiyordu. Formülü açıklıyoruz! “Çizginin dışı” insanları özel yapan neymiş bu kadar hep birlikte bakalım.

1) Gemileri yakmıştır

Çizginin dışında bir kimse sıradan hayatını yaşarken bir gün bir farkındalığa erişmiş, o gün kimsenin gitmediği yola adımını atmış ve bir daha ardına bakmamıştır.

2) Çatlaktır.

Kimsenin adımını atmadığı o yola girdiğinde herkes ona yanlış yolda olduğunu söylemiştir. O yolun bir yere varamayacağını anlatmaya çalıştılarsa da o dinlememiş ve “çatlak” sıfatını fazlasıyla hak etmiştir.

3) Trendlerden rahatsız bir marjinaldir

Herkesten farklı yolu izlediğinden de anlaşılacağı üzere sürüler halinde hareket eden insan topluluğuna bir türlü ayak uyduramaz. Aklına yediremez. Kesinlikle marjinal bir insandır bu yönüyle.

4) Korkusuzdur

korkusuz
Korkusuzdur

Sert rüzgarlara, trendlere göğüs gerer. Yürüdüğü yolda ilk zamanlar yalnızdır. Dışarıdan bakan birinin onu anlamasına imkan yoktur. Sürüden ayrıldığı için en çetin koşullarla mücadele vermesi gerekir.

5) Sivri dillidir

Sürüsüne bereket insan yığınlarına anlam veremez. Bu kitleye karşı da lafını hiçbir zaman esirgemez. Söyledikleri can acıtır ama büyük bir öğreticilik barındırır.

6) Akım başlatır

Akım
Akım başlatır

Yola atıldığında “çatlak” sıfatını edinen ve yürüdüğü yolda yalnız olan “çizginin dışı” kimse yanına bir “çatlak” daha bulduktan sonra işin rengi değişir. Yaptıklarına burun kıvıran o tüm insanlar artık onun açtığı yolda yürümeye başlar.

7) Yaptığı işe aşıktır

Tüm verdiği mücadele, aldığı yolda yanında tek bu duyguyu taşır. Yaptığı her neyse ona büyük bir tutkuyla bağlıdır ve hayatta pek az şey onu bu tutkusundan ayırabilir.

 

Nerede Bulabilirim?

4 yaprakli yonca
Nerede bulabilirim?

Öncelikle bu kişilerin nadir bulunduklarını söyleyeyim. Nadir şeylere ulaşmanın ve bir araya toplamanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bunu başaracağımız Çizginin Dışındakiler II için sayılı günler kaldı. “Çizginin Dışı” kimselerden öğreneceğimiz pek çok şey olduğu muhakkak. Onları dinlerken pek çok kez kendinizi sorgulayacak ve bu iç sorgulamada kendinizi belki de suçlu hissedeceksiniz. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Onlar da en başında belki benzer durumlardaydılar fakat sonsuz bir azimle çalıştılar ve bizlere aktarabilecek pek çok deneyim biriktirdiler.

Çizginin Dışındakiler II

26 Ekim Cuma günü İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde hep birlikte “Çizginin Dışı” kimseleri dinleyelim ve “Çizginin Dışı”na bir adım daha yaklaşalım. Kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurmayı unutmayın.

Formu görüntüleyemiyorsanız tıklayın.

Formu görüntüleyemiyorsanız tıklayın.

Etkinlik detaylarına ulaşmak, geçen yılın nasıl geçtiğini incelemek ve konuşmacıların kısa biyografilerine göz atmak için Ana Sayfa‘yı ziyaret edin.

26 Ekim’de İTÜ Ayazağa Kampüsü SDKM’de görüşmek üzere.

 

Yazar: Melih Gazi Küşüm
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir