Çizginin Dışındakiler

Çizginin Dışındakiler II – Ayşe Şule Bilgiç, Düşlerinin Peşinde

Ayşe Şule Bilgiç, Çizginin Dışındakiler

Çizginin Dışındakiler Kimdir?

26 ekimde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleşecek Çizginin Dışındakiler II etkinliğimiz yaklaşıyor. Peki, kimdir bu çizginin dışındakiler?

Çizginin dışındaki insanlar sıradan işlerde çalışarak basit hayatlar yaşamaya katlanamamış, ilgi alanları doğrultusunda bambaşka işlere yönelmiş insanlar. Gerek toplum normlarının ağırlığına karşı gerek aile baskısına karşı savaşlar görebilirsiniz bu hikayelerde. Birçoğumuzun yaşadığı bu durum gelecek konuşmacılar sayesinde çözümlenecek. Hayata ve topluma bambaşka bakış açılarından bakmanıza, meslek seçerken ve kendini gerçekleştirmeye çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaşılabileceğini birinci ağızdan dinlemenize vesile olacak. Heyecanla beklediğimiz bu etkinliğe gelecek olan konuşmacılardan Ayşe Şule Bilgiç’i tanıtacağız şimdi sizlere.

Ayşe Şule Bilgiç Kimdir?

Çocukların sevgilisi, ünlü “Pepee” çizgifilm karakterini yaratan kadın ile karşınızdayız. Adıyaman’da doğan Ayşe Şule Bilgiç 3 yaşında geldiği İstanbul’da ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazandı. Psikoloji’ye yakınlığı, merakı ve ilgisi ise okul ve eğitimden bağımsız hep hayatının içinde devam etti. Üniversite yıllarında birçok farklı sektörde çalışarak birçok tecrübe edindi. Bir iletişimci olarak mezun olan Ayşe Şule, kendini ve kendinden bildiklerini mutlu edebileceği en iyi işin kitle iletişim araçlarını enstrüman olarak kullanarak söz söylemek olduğunu fark etti. Yazarak söylemek, yaparak söylemek, üreterek söylemek… Ve en çok da çocuklara bir şeyler söylemek konusunda heyecan duyduğunu fark etti. Çünkü hayatına psikoloji sevdası sayesinde, pedagoji de girmişti.

Ayşe Şule Bilgiç, Çizginin Dışındakiler
Ayşe Şule Bilgiç, Çizginin Dışındakiler

Pepee’den Önce

Herkesin bildiği, veya mutlaka duyduğu Pepee karakterinin yaratıcısı olan Bilgiç’in ilk yaptığı iş bu değildi elbette. Öğrencilik yıllarında başlayan reklama ilgisi onu bu sektöre sürükledi. Motorsiklete olan ilgisi nedeniyle Hürriyet’in Motoyaşam sayfasında yazmaya başlayan Bilgiç aynı dönemde kendi şirketini kurarak “2Teker” adıyla Türkiye’nin ilk tamamı Türk içerikli motor dergisini çıkardı. 2004 yılında sinema ve televizyon dünyasına kendini atarak kamera arkasından oyunculuğa kadar birçok işle ilgilendi. Başarılı oyunculuğu ile dikkatleri çekti. Dizi-film yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Pulsar” Türkiye’de ilk defa bir köpeğin başrolde olduğu TV serisiydi. Birçok alanda yeteneğini konuşturan Bilgiç daha sonra yıllardır düşlediklerinin peşinden gitti. Düşünceleri, düşleri ve girişimci ruhu onu çizginin dışına itti.

Pepee’den Sonra

Çizgi Film Dünyasına Adım Adım

Ar-Ge’sini yaparak Düşyeri ismiyle çizgi film ve canlandırma stüdyosunu kurdu. Sloganı “İş yeri değil düşyeri” olan stüdyonun ilk çalışması olan “Pepee” karakteri benzerlerinin 80 kişilik ekiplerle yapılmasına rağmen 3 kişilik ekiple hazırlanmaya başlandı. İmkansızlıkları yok sayıp girişilen bu proje %98 marka bilinirliği ile Türkiye’nin milli çizgi film karakteri haline geldi. Ülkemizdeki ilk yerli çizgi film projesi olmasıyla da başarısıyla da adından söz ettirdi. Bilgiç itibarın ötesinde kendini gerçekleştirmiş, akım başlatan bu adımıyla birçok çizgi film projesine daha imza attı. Projeleri sayesinde birçok ödüle layık görüldü. ABD’de yayımlanan The Hollywood Reporter dergisinde 2015 yılında televizyon dünyasının en başarılı 25 kadını arasında yer aldı.

Yaptığı işe aşık olan Bilgiç “2018 yılında amacımız dünyanın bütün çocuklarına dokunmak” dedi ve 2017 yılının son çeyreğinde Düşyeri’ne,  içlerinde Ali Koç, Ali Sabancı, Nevzat Aydın, Begüm Doğan, Varol Civil gibi Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının yer aldığı bir melek yatırımcı grubundan yatırım aldı.

Son Söz

Çizginin dışındaki insanlardan biri olmak zorlu bir yol ama biraz hayal gücü ve cesaretle her şeyin mümkün olabileceğini gösteriyor bize Ayşe Şule Bilgiç gibi örnekler. Çizginin Dışındakiler II etkinliğimize katılarak Bilgiç ve diğer konuşmacılarımızın deneyimlerini dinleyebilir, kariyerinizde yeni bir rota çizmenin kapısını aralayabilirsiniz . Belki de onların yaşadığı zorluklardan ders çıkarıp işinizde daha başarılı olabilirsiniz. Kim bilir? Bazen doğru zamanda söylenmiş tek bir sözcük büyük bir etki yaratabiliyor.

Kayıt formuna ulaşmak için tıklayın.

Çizginin Dışındakiler II

instagram.com/cizginindisi
twitter.com/cizginindisi

İTÜ Girişimcilik Kulübü

itugirisim.org
instagram.com/itugirisim
twitter.com/itugirisim

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir