Çizginin Dışındakiler

Çizginin Dışındakiler II – Asil Özbay, Cesur Kadın

Asil Özbay Çizginin Dışındakiler

Çizginin Dışındakiler Kimdir?

Çizginin Dışındakiler II etkinliğimiz yaklaşıyor. Peki, kimdir bu çizginin dışındakiler?

Çizginin dışındaki insanlar sıradan işlerde çalışarak basit hayatlar yaşamaya katlanamamış, ilgi alanları doğrultusunda bambaşka işlere yönelmiş insanlar. Gerek toplum normlarının ağırlığına karşı gerek aile baskısına karşı savaşlar görebilirsiniz bu hikayelerde. Birçoğumuzun yaşadığı bu durum gelecek konuşmacılar sayesinde çözümlenecek. Hayata ve topluma bambaşka bakış açılarından bakmanıza, meslek seçerken ve kendini gerçekleştirmeye çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaşılabileceğini birinci ağızdan dinlemenize vesile olacak. Heyecanla beklediğimiz bu etkinliğe gelecek olan konuşmacılardan cesur kadın Asil Özbay’ı tanıtacağız şimdi sizlere.

Asil Özbay Kimdir?

Asil Özbay
Asil Özbay

“Kadınlara özgürlük yakışır.” mottosunu benimsemiş olan Özbay, bu mottoyu en iyi şekilde gerçekleyenlerden bir tanesi. Gedik Üniversite’nde Spor Bilimleri Fakültesi’nde akademisyen kendisi. Gittikçe artan kadına şiddet vakalarından dolayı bir proje başlatarak yollara atmış kendini.  Hem cesur hem marjinal olan bu kadının ekstrem sporlara karşı büyük bir tutkusu var; bu yüzden de yol arkadaşı olarak motorsikletini seçmiş ve “Dünya’nın En Zorlu Yolları” listesinde ilk 10 arasında yer alan Fas’taki Tzi n’Tichka geçidini dahi tek başına geçmeyi başarmış. Yıllar önce İzmir Aliağa Ceza İnfar Kurumu’nda kadın hükümlülere satranç öğretirken karar vermiş bu yolculuğa. Hayata geç kalmak istemediği için bir an önce başlamış zamanla yarışına.

Yoluna Kız Kulesi‘nde başlayan Özbay bununla kız kulesindeki esir olan kadını özgürleştirmek, kadınlara yüklenen talihsiz rolü ortadan kaldırmayı hedeflemiş. Şunu da eklemeliyiz, o artık kız kulesine baktığında özgür bir kadın görüyor. Her insanın kendi içinde gizli bir form taşıdığını söyleyen Özbay kendi enerjisinin kaynağını bulmuş ve dikiz aynasından baktığı dünya ile medyanın yansıttığı pasif ve güçsüz kadın modeline kafa tutmuş.

Kendisini anı koleksiyoncusu olarak tanımlayan Özbay, yeni insanlar görmeyi ve yeni kültürler keşfetmeyi çok seviyor. Ayrıca söylediğine göre gittiği ülkelerde her zaman onu destekleyen , hikayelerini dinlemek isteyen birileri olduğunu söylüyor.

Peki, ya ailesi bu konuda ne düşünmüş dersiniz? Tabii ki her aile gibi kaygılanmışlar ama kızlarından desteklerini esirgememişler; her hareketini heyecanla takip etmişler. Bir kadın olarak Asil Özbay yola çıkarken endişelenmiyor mu ? Her yolculuk öncesi kaza tehlikesi ve bilinmedik insanların korkusu basıyormuş onu da ama bir kere yola başladığı zaman unutup gidiyormuş bütün bunları, terapi gibi geliyormuş yollar ona.

Asil Özbay’ın Güncel Yolculuk Listesi

Asil Özbay
Asil Özbay

2015: Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Avusturya, İtalya, Bulgaristan
2016: Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Fas
2017: Gürcistan, Rusya , Moğolistan
2018: İran

Kararını verdikten sonra hiç durmamış anlayacağınız, her sene birçok farklı ülkeyi gezmiş, dolaşmış. 26 Ekim’de İTÜ Maslak’ta gerçekleşecek Çizginin Dışındakiler II etkinliğimizde İran seyehatinden dönen Asil Özbay’ı ve Çizginin dışındaki diğer konuşmacılarımızı dinlemek için sizi etkinliğimize davet ediyoruz.

Kayıt formuna ulaşmak için tıklayın.

Çizginin Dışındakiler II

instagram.com/cizginindisi
twitter.com/cizginindisi

İTÜ Girişimcilik Kulübü

itugirisim.org
instagram.com/itugirisim
twitter.com/itugirisim

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir